Podstawą naszej Fundacji jest grono znakomitych ekspertów:
Podstawą naszej Fundacji jest grono znakomitych ekspertów:
Doktor nauk ekonomicznych, zajmująca się angażowaniem mieszkańców w procesy zarządzania energią w gminach. Ukończyła studia magisterskie z zarządzania i inżynierii produkcji (PŁ) oraz geografii (UŁ). Szeroko rozumianym doradztwem z zakresu energii odnawianej i zarządzania energią zajmuję się od 2009 r. Od tego właśnie roku funkcjonuje jej firma ABC ENERGIA Sp. z o.o. Obecnie w kilku polskich gminach wdrażają sprawne zarządzanie energią oparte na partycypacji społecznej w lokalnej energetyce - energetykę obywatelską. Jako zewnętrzny ekspert Komisji Europejskiej ds. energii w programie Horyzont 2020, ocenia spływające do Brukseli wnioski z całej Europy, dzięki czemu wpływa na kształt polityki energicznej oraz realizowanych projektów w Europie. Aktywnie wspiera rozwój energii odnawialnej i obywatelskiej poprzez uczestnictwo w licznych konferencjach, ruchach czy organizacjach działających na rzecz ochrony klimatu (Climate Kic, Fundacja Czyste Powietrze), energii obywatelskiej (Więcej niż Energia) czy rozwoju społeczeństwa (Fundacja Ambitna Polska). Jest autorką licznych artykułów publikowanych w periodykach oraz książkach z zakresu energetyki i zarządzania. Gości również w radiu i telewizji a z jej udziałem powstało kilka odcinków programu „Śmiecińscy” emitowane w TVP INFO. W 2015 r. była mówcą podczas TEDx w Łodzi, gdzie inspirowała słuchaczy do współtworzenia energetyki obywatelskiej.
Ukończyła studia magisterskie z zarządzania i inżynierii produkcji (PŁ) oraz geografii (UŁ). Szeroko rozumianym doradztwem z zakresu energii odnawianej i zarządzania energią zajmuje się od 2009 r. Od tego właśnie roku funkcjonuje jej firma ABC ENERGIA Sp. z o.o. Obecnie w kilku polskich gminach wdraża sprawne zarządzanie energią oparte na partycypacji społecznej w lokalnej energetyce - energetykę obywatelską. Jako zewnętrzny ekspert Komisji Europejskiej ds. energii w programie Horyzont 2020, ocenia spływające do Brukseli wnioski z całej Europy, dzięki czemu wpływa na kształt polityki energicznej oraz realizowanych projektów w Europie. Aktywnie wspiera rozwój energii odnawialnej i obywatelskiej poprzez uczestnictwo w licznych konferencjach, ruchach czy organizacjach działających na rzecz ochrony klimatu (Climate Kic, Fundacja Czyste Powietrze), energii obywatelskiej (Więcej niż Energia) czy rozwoju społeczeństwa (Fundacja Ambitna Polska). Jest autorką licznych artykułów publikowanych w periodykach oraz książkach z zakresu energetyki i zarządzania. Gości również w radiu i telewizji a z jej udziałem powstało kilka odcinków programu „Śmiecińscy” emitowane w TVP INFO. W 2015 r. była mówcą podczas TEDx w Łodzi, gdzie inspirowała słuchaczy do współtworzenia energetyki obywatelskiej. Pracuje m.in. z władzami gminnymi, przedsiębiorcami oraz setkami osób, którym doradza wdrażanie projektów z zakresu energetyki odnawialnej i zarządzania energią. Reprezentuje Fundację Czyste Powietrze jako jej Przewodnicząca Rady Naukowej oraz zasiada w Radzie Fundacji Ambitna Polska.
Absolwent historii oraz zarządzania na Uniwersytecie Łódzkim, dyrektor zarządzający w firmie Beesfund S.A, członek rady Fundacji Ambitna Polska, były wiceprezes zarządu firmy ShareHire, wiodącego dostawcy technologii rekrutacyjnych, współpracownik Fundacji Republikańskiej, autor i współautor licznych tekstów, raportów oraz książek, m.in. “Antykomuniści lewicy” (2014), “Crowdfunding” (2015), “Niepodległość i socjalizm” (2020). Pełni rolę dyrektora wykonawczego w Projekcie Konsens. Członek Rady Programowej Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.
Ukończył Historię oraz Zarządzanie na Uniwersytecie Łódzkim. Innovation Manager w Beesfund, największej platformie crowdfundingu udziałowego w Środkowo-Wschodniej Europie. Przez 6 lat wiceprezes zarządu ShareHire, wiodącej firmy wykorzystującej rozwiązania społecznościowe i nowoczesne technologie do rekrutowania i angażowania pracowników największych podmiotów korporacyjnych. Współzałożyciel We the Crowd, fundacji promującej rozwój e-państwa oraz modeli biznesowych opartych na cyfrowych społecznościach. Redaktor Naczelny Projektu Konsens, inicjatywy zorientowanej na budowanie porozumienia ponad podziałami zrzeszającej przedstawicieli różnych partii politycznych, opcji ideowych oraz środowisk zawodowych. Członek Rady Programowej "EC1 - Łódź Miasto Kultury". Autor i współautor licznych publikacji w tym książek: "Antykomuniści lewicy" (2014), "Crowdfunding. Zrealizuj swój pomysł ze wsparciem cyfrowego tłumu" (2015), "O niepodległość i socjalizm" (2020) oraz raportów: "Polski model gościnności. Ramy nowej polityki imigracyjnej opartej na dobru wspólnym" (2018), "Nowe modele finansowania kultury" (2020). Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu.
Ekonomista, specjalista ds. zarządzania w gospodarce, polityki gospodarczej oraz międzynarodowych stosunków finansowo-ekonomiczno-prawnych. Przedstawiciel ekonomii instytucjonalnej. Propagator ekonomii M. Kaleckiego i K. Łaskiego. Obecnie pracownik badawczo-dydaktyczny. Wcześniej przez wiele lat menedżer i dyrektor finansowy. Aktualne miejsce pracy: Szkoła Główna Menedżerska w Warszawie; Akademia Kaliska w Kaliszu; Narodowy Bank Polski w Warszawie.
Doktor nauk ekonomicznych, specjalista ds. zarządzania w gospodarce, polityki gospodarczej oraz międzynarodowych stosunków finansowo-ekonomiczno-prawnych. Zajmuje się dynamiką rozwoju gospodarczego. Adiunkt w Instytucie Ekonomicznym w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Doradca Ekonomiczny w Departamencie Badań i Innowacji Finansowych Narodowego Banku Polskiego. Ekspert ds. Ekonomicznych Komisji Europejskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako menedżer średniego i wyższego szczebla w przedsiębiorstwach międzynarodowych w Niemczech, Czechach, Austrii oraz do 2008 r. w Polsce. Pełnił także funkcję dyrektora finansowego. Doświadczenie zdobywał jako doradca biznesowy w zakresie zarządzania procesowego i projektowego. Naukowo realizuje badania w zakresie ekonomii rozwoju oraz zarządzania w gospodarce. Ekspert "Ambitnej Polski" oraz Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców „Przedsiębiorcy.PL”, członek Polskiego Towarzystwa Naukowego oraz Forum Myśli Instytucjonalnej. Współpracuje z "The Forum for Social Economics" (USA). Członek Rady Redakcyjnej „Science Journal of Business and Management” (USA) i "American Journal of Management Science and Engineering" (USA). Prywatnie amator długich spacerów i fotogrfii. Relaksuje się przy muzyce A. Bocellego, Vanesy Mae czy Jonathan Joyce.
Prawnik i historyk. Doktorantka w zakresie prawa. Specjalistka w zakresie Europy Wschodniej z szczególnym uwzględnieniem Ukrainy. Przez wiele lat pracowała jako lektor w Kijowie/Ukraina, Kiszyniowie/Mołdawia i Rosji. Obecnie jako doradca biznesowy w zakresie inwestycji w Europie Wschodniej. Koordynatorka projektów realizowanych na terenie Ukrainy i Mołdawii, Rosji. Absolwentka Szkoły Polsko-Rosyjskiej na UW i Podyplomowych Studiów Wschodnich na UWR oraz Szkoły Prawa Ukraińskiego na UJ. Hobby: podróże, beletrystyka, historia XIX wieku.
Specjalistka w zakresie Europy Wschodniej z szczególnym uwzględnieniem Ukrainy. Przez wiele lat pracował jako lektor w Kijowie/Ukraina, Kiszyniowie/Mołdawia i Rosji. Obecnie jako doradca biznesowy w zakresie inwestycji w Europie Wschodniej. Koordynatorka projektów realizowanych na terenie Ukrainy i Mołdawii, Rosji. Absolwentka Szkoły Polsko-Rosyjskiej na UW i Podyplomowych Studiów Wschodnich na UWR oraz Szkoły Prawa Ukraińskiego na UJ. Hobby: podróże, beletrystyka, historia XIX wieku.
dr Janusz Wdzięczak, ekonomista, historyk gospodarczy, specjalista w zakresie finansowania inwestycji oraz rynków Europy Wschodniej. Doradca przy projektach inwestycyjnych (ds. źródeł finansowania) a także restrukturyzacji przedsiębiorstw. Pracował również na stanowiskach kierowniczych w spółkach państwowych oraz prywatnych. Członek rad nadzorczych oraz komitetów doradczych. Członek zwyczajny renomowanego ośrodka badawczego Thomas Jefferson Research Center mieszczącego się w Tbilisi (Gruzja). Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego na którym zdobył stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych. Absolwent Szkoły Polsko-Rosyjskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Promotor kilkudziesięciu prac licencjackich z zakresu ekonomii oraz transportu. Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej z ramienia środowisk przedsiębiorców. Pełnił funkcje dziekana na jednej z prywatnych uczelni. Wykładał gościnnie na kilku zagranicznych uczelniach.
Ekonomista, historyk gospodarczy, specjalista w zakresie finansowania inwestycji oraz rynków Europy Wschodniej. Doradca przy projektach inwestycyjnych (ds. źródeł finansowania) a także restrukturyzacji przedsiębiorstw. Pracował również na stanowiskach kierowniczych w spółkach państwowych oraz prywatnych, a także w radach nadzorczych. Członek zwyczajny renomowanego ośrodka badawczego Thomas Jefferson Research Center mieszczącego się w Tbilisi (Gruzja). Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego na którym zdobył stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych. Absolwent Szkoły Polsko-Rosyjskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autor licznych publikacji naukowych oraz popularnonaukowych z zakresu transformacji gospodarczej oraz rynków Europy Wschodniej. Promotor około 40 prac dyplomowych, głównie z zakresu nauk ekonomicznych oraz polityki transportowej. Wykładał gościnnie na kilku zagranicznych uczelniach. Współpracował jako ekspert z licznymi instytucjami, w tym z MSZ oraz Ministerstwem Finansów. Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej z ramienia środowiska pracodawców. Społecznie pełni funkcje prezesa Regionalnej Izby Budownictwa w Łodzi, zrzeszającej lokalne firmy z branży budowlanej oraz energetycznej. Hobby: kuchnia hinduska, żeglarstwo, turystyka konna.
Doktor nauk biologicznych ze specjalizacją ekohydrologia. Absolwent kierunku ochrona środowiska na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego ze specjalizacją ekologia i ochrona wód. W pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami związanymi z jakością wód powierzchniowych, ze szczególnym uwzględnieniem procesu eutrofizacji i zakwitów sinic, oraz rozwijaniem metod je ograniczających. Kierownik projektu badawczego dotyczącego wpływu soli drogowej na wylęg zooplankotnu. Członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody przy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. Ekspert oceniający w NCBiR. Członek zespołów przygotowujących opracowania dotyczące przeciwdziałania suszy oraz planów gospodarowania wodami dla całych dorzeczy w Polsce. Od 2017 roku popularyzuje wiedzę o zasobach wody na blogu Świat Wody. Współautor wystawy “Przeciek” we wrocławskim Hydropolis, konsultant merytoryczny strony “Co z tą wodą” (www.coztawoda.pl). Współautor opracowania „Woda” dla Caritas Laudato Si. Autor licznych wystąpień edukacyjnych dla stowarzyszeń i fundacji. Ekspert komentujący bieżące wydarzenia dla stacji telewizyjnych, radiowych, gazet tradycyjnych i internetowych.
Doktor nauk biologicznych ze specjalizacją ekohydrologia. Absolwent kierunku ochrona środowiska na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego ze specjalizacją ekologia i ochrona wód. W pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami związanymi z jakością wód powierzchniowych, ze szczególnym uwzględnieniem procesu eutrofizacji i zakwitów sinic, oraz rozwijaniem metod je ograniczających. Kierownik projektu badawczego dotyczącego wpływu soli drogowej na wylęg zooplankotnu. Członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody przy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. Ekspert oceniający w NCBiR. Członek zespołów przygotowujących opracowania dotyczące przeciwdziałania suszy oraz planów gospodarowania wodami dla całych dorzeczy w Polsce. Od 2017 roku popularyzuje wiedzę o zasobach wody na blogu Świat Wody. Współautor wystawy “Przeciek” we wrocławskim Hydropolis, konsultant merytoryczny strony “Co z tą wodą” (www.coztawoda.pl). Współautor opracowania „Woda” dla Caritas Laudato Si. Autor licznych wystąpień edukacyjnych dla stowarzyszeń i fundacji. Ekspert komentujący bieżące wydarzenia dla stacji telewizyjnych, radiowych, gazet tradycyjnych i internetowych.